Glob Raport


„Glob Magazyn Nowości Naukowych – Raport” – autorski program Alicji Leśniak. Każdy sześciominutowy odcinek zawiera reportaż opisujący ciekawe, ważne zagadnienie ze świata nauki i technologii. Program przedstawia widzom nowe technologie oraz dokonania przedsiębiorców i naukowców z zakresu innowacji. Glob Raport popularyzuje również współpracę nauki i biznesu, ważne dla rozwoju gospodarki. Program jest emitowany na antenach Telewizji Polskiej S.A.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła młodych naukowców


Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła 100 najzdolniejszych młodych naukowców przed trzydziestką! Otrzymali stypendia programu Start skierowanego do badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Wysokość stypendium to 28 tysięcy złotych.

Nowe dyrektywy unijne mają ochronić środowisko naturalne


Ekologia i troska o środowisko naturalne to ważne cele Unii Europejskiej. Kraje członkowskie mają wprowadzić nowe dyrektywy, składające się na tak zwany pakiet odpadowy, który wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Umożliwi to zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska, efektywny recykling oraz zrównoważone zużycie surowców w produkcji.

PGNiG S.A. Innowacje w gazownictwie.


Innowacje w poszukiwaniu i wydobywaniu gazu ziemnego i ropy naftowej to przyszłość energetyki. By wspierać rozwój nowatorskich rozwiązań PGNiG S.A., we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Gaz-System S.A., ogłasza konkursy w ramach programu „INGA” – Innowacyjne Gazownictwo. Program będzie finansować badania naukowe. Także na studentów, dzieci i młodzież czekają liczne programy edukacyjne […]

Orange tworzy w Warszawie Fablab.


FabLab to innowacyjna i kreatywna przestrzeń, w której rzemiosło łączy się z nowymi technologiami. Pierwsze takie miejsce powstało szesnaście lat temu na amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Jego ogromna popularność wśród ludzi sprawiła, że inicjatywa docierała do kolejnych krajów na całym świecie. Dzięki współpracy Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to, FabLab rozpoczął swoją działalność także […]

PCO S.A. Technologie optoelektroniczne dla obronności kraju.


W programie prezentujemy osiągnięcia firmy PCO. S.A. lidera w produkcji urządzeń optoelektronicznych, które poszerzają zakres widzenia. Korzysta z nich przede wszystkim wojsko, ale też służby mundurowe; policja, straż graniczna, pożarna czy leśna. Noktowizja pracuje przy użyciu światła widzialnego, termowizja w podczerwieni. Urządzenia optoelektroniczne działają w czasie rzeczywistym, wytwarzając obraz z taką samą szybkością jak oko […]

Orange dofinansowuje multimedialne pracownie.


Mieszkańcy małych wsi i miasteczek mogą wziać udział w konkursie na tworzenie multimedialnych pracowni. Konkurs organizuje Fundacja Orange pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Fundacja bezpłatnie wyposaża pracownie w sprzęt komputerowy, zapewnia dostęp do interntu i zapewnia merytoryczne wsparcie. Inicjatywa ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu społeczeństwa. Funkcjonoanie pracowni sprzyja też budowaniu więzi, podtrzymywaniu tradycji i promocji regionów.

Polska Akademia Nauk. Powstanie Uniwersytet PAN!


Polska Akademia Nauk planuje otworzyć uniwersytet. Będzie to międzynarodowa, interdyscyplinarna i badawcza uczelnia. Zostanie utworzona na bazie instytutów, posiadających najwyższe kategorie naukowe A i A+. Uniwersytet będzie kształcić głównie doktorantów i doktorów. W przyszłości dostępne będą także studia magisterskie dla wybitnych studentów. PAN stawia sobie za cel, by Uniwersytet przyciągał najlepszych naukowców z całego świata, […]

MegaMisja i Superkoderzy. Fundacja Orange upowszechnia programowanie.


Internet i nowe technologie stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. W Polsce już dwa miliony najmłodszych uczniów surfuje po sieci. Edukacja cyfrowa nie jest przywilejem, ale stała się koniecznością. W szkołach realizowane są bezpłatne programy: MegaMisja i Superkoderzy dedykowane nauce programowania i bezpieczeństwu w internecie.

Nowe zasady segregacji śmieci – od 1 lipca 2017!


W programie wyjaśniamy nowe zasady segregacji odpadów, które zaczną obowiązywać na terenie całego kraju od 1 lipca 2017 roku. W Polsce, np. w szkołach prowadzone są zajęcia ekologiczne, organizowane są także liczne wydarzenia podnoszące świadomość ekologiczną. Widać, że te działania przynoszą efekty.

Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskich naukowców. Stanowisko PAN dotyczące szczepień.


W programie opowiemy o sukcesie prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, który otrzymał prestiżowy grant od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Profesor Pietrzyński mierzy odległości w kosmosie. Celem jego najnowszego projektu jest wyznaczenie parametru Hubble’a, określającego tempo ekspansji Wszechświata. Przedstawimy także stanowisko Polskiej Akademii Nauk dotyczące szczepień.