Glob Raport


„Glob Magazyn Nowości Naukowych – Raport” – autorski program Alicji Leśniak. Każdy sześciominutowy odcinek zawiera reportaż opisujący ciekawe, ważne zagadnienie ze świata nauki i technologii. Program przedstawia widzom nowe technologie oraz dokonania przedsiębiorców i naukowców z zakresu innowacji. Glob Raport popularyzuje również współpracę nauki i biznesu, ważne dla rozwoju gospodarki. Program jest emitowany na antenach Telewizji Polskiej S.A.

PGNiG S.A. Innowacje w gazownictwie.


Innowacje w poszukiwaniu i wydobywaniu gazu ziemnego i ropy naftowej to przyszłość energetyki. By wspierać rozwój nowatorskich rozwiązań PGNiG S.A., we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Gaz-System S.A., ogłasza konkursy w ramach programu „INGA” – Innowacyjne Gazownictwo. Program będzie finansować badania naukowe. Także na studentów, dzieci i młodzież czekają liczne programy edukacyjne […]

Orange tworzy w Warszawie Fablab.


FabLab to innowacyjna i kreatywna przestrzeń, w której rzemiosło łączy się z nowymi technologiami. Pierwsze takie miejsce powstało szesnaście lat temu na amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Jego ogromna popularność wśród ludzi sprawiła, że inicjatywa docierała do kolejnych krajów na całym świecie. Dzięki współpracy Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to, FabLab rozpoczął swoją działalność także […]

PCO S.A. Technologie optoelektroniczne dla obronności kraju.


W programie prezentujemy osiągnięcia firmy PCO. S.A. lidera w produkcji urządzeń optoelektronicznych, które poszerzają zakres widzenia. Korzysta z nich przede wszystkim wojsko, ale też służby mundurowe; policja, straż graniczna, pożarna czy leśna. Noktowizja pracuje przy użyciu światła widzialnego, termowizja w podczerwieni. Urządzenia optoelektroniczne działają w czasie rzeczywistym, wytwarzając obraz z taką samą szybkością jak oko […]

Orange dofinansowuje multimedialne pracownie.


Mieszkańcy małych wsi i miasteczek mogą wziać udział w konkursie na tworzenie multimedialnych pracowni. Konkurs organizuje Fundacja Orange pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Fundacja bezpłatnie wyposaża pracownie w sprzęt komputerowy, zapewnia dostęp do interntu i zapewnia merytoryczne wsparcie. Inicjatywa ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu społeczeństwa. Funkcjonoanie pracowni sprzyja też budowaniu więzi, podtrzymywaniu tradycji i promocji regionów.

Polska Akademia Nauk. Powstanie Uniwersytet PAN!


Polska Akademia Nauk planuje otworzyć uniwersytet. Będzie to międzynarodowa, interdyscyplinarna i badawcza uczelnia. Zostanie utworzona na bazie instytutów, posiadających najwyższe kategorie naukowe A i A+. Uniwersytet będzie kształcić głównie doktorantów i doktorów. W przyszłości dostępne będą także studia magisterskie dla wybitnych studentów. PAN stawia sobie za cel, by Uniwersytet przyciągał najlepszych naukowców z całego świata, […]

MegaMisja i Superkoderzy. Fundacja Orange upowszechnia programowanie.


Internet i nowe technologie stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. W Polsce już dwa miliony najmłodszych uczniów surfuje po sieci. Edukacja cyfrowa nie jest przywilejem, ale stała się koniecznością. W szkołach realizowane są bezpłatne programy: MegaMisja i Superkoderzy dedykowane nauce programowania i bezpieczeństwu w internecie.

Nowe zasady segregacji śmieci – od 1 lipca 2017!


W programie wyjaśniamy nowe zasady segregacji odpadów, które zaczną obowiązywać na terenie całego kraju od 1 lipca 2017 roku. W Polsce, np. w szkołach prowadzone są zajęcia ekologiczne, organizowane są także liczne wydarzenia podnoszące świadomość ekologiczną. Widać, że te działania przynoszą efekty.

Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskich naukowców. Stanowisko PAN dotyczące szczepień.


W programie opowiemy o sukcesie prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, który otrzymał prestiżowy grant od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Profesor Pietrzyński mierzy odległości w kosmosie. Celem jego najnowszego projektu jest wyznaczenie parametru Hubble’a, określającego tempo ekspansji Wszechświata. Przedstawimy także stanowisko Polskiej Akademii Nauk dotyczące szczepień.

Edukacja ekologiczna w lokalnych społecznościach przynosi efekty!


W programie zaprezentujemy zakład przetwarzania odpadów w Elblągu. Dzięki gruntownej modernizacji technologicznej jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w kraju. Swoim działaniem obejmuje 200 tysięcy mieszkańców. Odwiedzimy także Żywiec. Działania z Elbląga i Żywca pokazują, że edukacja ekologiczna i popularyzacja selektywnej zbiórki odpadów w lokalnych społecznościach przynosi najlepsze rezultaty.

Basf Polska wspomaga działalność badawczo-rozwojową już od 150 lat!


Innowacje tworzone w oparciu o wiedzę, edukację i działalność badawczo-rozwojową to fundament silnej gospodarki. Dlatego współpraca nauki i biznesu, a także inwestowanie w innowacje stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Przykładem rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o innowacje jest koncern chemiczny Basf. Wspomaga działalność badawczo-rozwijową już od 150 lat!