Kultura, historia i Społeczeństwo


Ministerstwo Cyfryzacji: Pętle indukcyjne


Pierwsze pętle indukcyjne pojawiły się w Polsce w obiektach użyteczności publicznej już w latach 90-tych XX wieku. Montaż takiej pętli nie jest skomplikowany. Można ją umieścić prawie wszędzie na przykład w ścianie lub podłodze.

Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego zyskał pałac i nowoczesne laboratoria


Pałac Tyszkiewiczów w Weryni sięga swoją historią początków XX wieku, a dzisiaj znajdują się tam nowoczesne laboratoria biotechnologiczne. Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego przejął pałac od gminy i wyremontował. W czasie XX Rzeczpospolitej było to centrum życia towarzyskiego. Obecnie laboratoria stanowią centrum życia naukowego. Werynia otworzyła się na świat naukowy dzięki […]

Filmoteka Narodowa rekonstruuje stare filmy


Projekt Nitro-Film zajmuje się najstarszym zbiorem filmów, jaki znajduje się w Polsce. Są to materiały sprzed 1939 roku. Filmy fabularne nieme i dźwiękowe. Filmoteka prowadzi projekt digitalizacji i rekonstrukcji 43 filmów, w tym trzech w pełnej wersji.

Akademia Górniczo-Hutnicza; Auralizacja


O tym, że zły projekt architektoniczny może zespsuć nawet najpiękniejszy koncert najlepiej wiedzą sami muzycy. Dźwięk powinien rozchodzić się równomiernie po całej sali. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie potrafią projektować akustykę. W swoich badań wykorzystują auralizację, czyli technikę generowania dźwięków na podstawie danych numerycznych z pomiarów lub symulacji.

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego – 100 lat!


W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyły się uroczystości 100 lecia Biskupstwa Polowego w Polsce. 5 lutego 1919 roku Papież Benedykt XV mianował Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej Stanisława Galla – pierwszym Biskupem Polowym.

Muzeum Geologiczne zaprasza!


Muzeum Geologiczne zaprasza! Niesamowite minerały, skały, skamieniałości!

Clico PL wspiera Film Spring Open; występują: Sławomir Idziak i Marcin Ścieślicki


350 uczestników, 50 wykładów i sprzęt warty ponad milion Euro. Plenery Film Spring Open przebiegały pomyślnie dzięki technologicznemu wsparciu firmy Clico.

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego: Historia Arcybiskupa Stanisława Galla


Duszpasterz pełen poświęcenia i człowiek niezłomny – ksiądz Arcybiskup Generał Dywizji Stanisław Gall. Pierwszy Biskup Polowy Wojska Polskiego i późniejszy administrator apostolski Archidiecezji Warszawskiej. Występują: Andrzej Duda – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Biskup gen. brygady dr Józef Guzdek, Sławomir Stawiński, prof. dr hab. Jerzy Prochowicz, ks. prał. kan. płk. SG dr Zbigniew Kępa.

EnglishFrenchGermanPolishUkrainian