ZDROWIE, MEDYCYNA, FARMACJA


Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Innowacje mikrobiologiczne.


Jednym z kluczowych przedsięwzięć Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego jest projekt „SeCuRe”, który wspiera rozwój innowacji mikrobiologicznych, poprzez specjalistyczną infrastrukturę badawczą i aplikacje integrujące bazy danych. Występują: dyrektor IBPRS prof. dr hab. inż. Artur H. Świergiel i sekretarz naukowy IBPRS dr hab. inż. Marek Roszko.

70-lecie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie!


Historia Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie rozpoczęła się w XVIII wieku, kiedy patron uczelni postulował o nauczanie rolnictwa na poziomie akademickim w Polsce.  Występują:  rektor – prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor, prorektor ds. Nauki – prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak Florkiewicz, prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego […]

Luvena S.A. -proekologiczny przemysł chemiczny.


Przedstawiamy historię firmy Luvena S.A. z ponad 100 letnią tradycją. Wytwarzanie nawozów sztucznych bardziej przyjaznych dla środowiska to obecnie polityka doskonale rozumiana przez największe koncerny chemiczne.

Instytut Farmaceutyczny; leki generyczne – zamienniki.


Instytut Farmaceutyczny; leki generyczne – zamienniki. Równie dobre, ale czasem nawet o 90% tańsze. Mowa o zamiennikach leków- lekach generycznych. Zanim jednak trafią na rynek muszą przejść długą drogę. Na początku Instytut Farmaceutyczny analizuje, których opatentowanych, drogich leków potrzeba Polakom najbardziej.

Masełko lniane. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.


Masełko lniane – Masełko, a nie masło – to celowe zdrobnienie. Masło nie zawiera bowiem tłuszczy roślinnych, tylko zwierzęce. Masełko lniane, jak sama nazwa wskazuje jest połączeniem masła tradycyjnego z olejem lnianym. Recepturę opracowali naukowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

CIOP – Ochrona przed wirusami


Centralny Instytut Ochrony Pracy – Ochrona przed wirusami. Współczesny świat to epoka poważnych zagrożeń biologicznych i chemicznych. Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się nowy wirus pochodzenia zwierzęcego: SARS-Cov-2 atakujący drogi oddechowe. Wkrótce sparaliżował społeczeństwa wielu państw; również Polski. W obronie przed wirusem Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy sprawdza jakość środków […]

Naukowcy Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej Politechniki Wrocławskiej pracują nad biofunkcjonalnością stentów.


Zastosowanie nowoczesnego stentu będzie miało dla pacjenta niebagatelne znaczenie. Będzie on mniej narażony na powikłanie jakim jest zakrzepica w stencie, a której skutkiem bywa nagła śmierć sercowa. Pacjent po zawale z nowym stentem będzie bezpieczniejszy. Naukowcy z instytutu inżynierii biomedycznej i pomiarowej na Politechnice Wrocławskiej pracują nad biofunkcjonalnością stentów.

BASF – 150 lat działalności!


Innowacje tworzone w oparciu o wiedzę, edukację i działalność badawczo-rozwojową to fundament silnej gospodarki. Dlatego współpraca nauki i biznesu, a także inwestowanie w innowacje stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Przykładem rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o innowacje jest koncern chemiczny Basf. Wspomaga działalność badawczo-rozwijową już od 150 lat!

EnglishFrenchGermanPolishUkrainian