Laboratorium Badań Ogniowych ITB

  • Data publikacji: 11.06.2023

  • Kategoria: Informacje


    Instytut Techniki Budowlanej jest największą jednostką badawczą budownictwa w Polsce, rozpoznawalną na rynku europejskim i światowym. Dzięki ciągłym inwestycjom w infrastrukturę rozszerza zakres oferowanych badań i ekspertyz. W Instytucie działa Zakład Badań Ogniowych, w którym eksperci analizują właściwości pożarowe wyrobów budowlanych.

Symulacja pożaru na potrzeby badań, ITB. Fot. Science Media

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński, kierownik Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej mówi: “Dzięki znajomości termodynamiki, fizyki, chemii, ale także nauk społecznych tworzymy bezpieczne pożarowo obiekty budowlane i zgłębiamy zasady fizyki wpływające na to w jaki sposób przebiegają pożary”.

Eksperci badają zasady według których przebiegają pożary. Analizują co sprawia, że pożar jest duży, mały, że powstaje dużo lub mało dymu. Wiele zależy od budynku, przepływu powietrza czy materiałów z których obiekt jest zbudowany.

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński dodaje: “Poza działalnością komercyjną, realizujemy też prace naukowe […] tajniki wentylacji pożarowej korytarzy”.

dr inż. Grzegorz Krajewski i dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński z ITB. Fot. Science Media

dr inż. Grzegorz Krajewski opowiada o największym w skali Europy, jeżeli nie świata, stanowisku do parametrycznego badania rozprzestrzeniania się dymu i ciepła w korytarzach: “Będzie ono nam umożliwiało badanie ponad 10 rodzajów systemów wentylacji pożarowej, przy właściwie nieograniczonej ilości kombinacji, jeżeli chodzi o wydajności systemu, moce pożaru, jak i sposoby zadziałania i funkcjonowania systemu. Cały obiekt jest w pełni opomiarowany pod względem pomiaru temperatury i prędkości natężenia promieniowania oraz detekcji pożaru”.

Poza pożarami inżynierowie analizują: wiatr.

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński w tunelu wiatrowym ITB. Fot. Science Media

dr hab. inż. Wojciech Węgrzyński mówi: “Dysponujemy nowym tunelem wiatrowym. Jest to urządzenie, które pozwala nam wytworzyć w komorze przepływ wiatru o zadanej prędkości, a dzięki temu sprawdzać w jaki sposób urządzenia przeciwpożarowe w budynku poradzą sobie z takim wyzwaniem jakim jest niekorzystna pogoda i pożar. Wiatr znacząco zmienia przebieg pożaru. Pożar, na który dmuchamy jest zupełnie innym od takiego w warunkach bezwietrznych, a niestety nauka do dziś nie rozwiązała nam problemów tej interakcji. Czasem wiatr ratuje życie ludzkie, często je zabiera. Zmiana kierunku wiatru, w trakcie działań gaśniczych potrafi zmienić przepływ dymu, a dym stanowi największe zagrożenie dla osób znajdujących się w obiekcie. Możemy badać powietrze zarówno w komorze, jak i spod niej. Mierzymy w jaki sposób bilans powietrza nawiewanego i płynącego na zewnątrz ma się do siebie. Jak bardzo wiatr utrudnił wypływ z urządzenia bezpieczeństwa, które znajduje się w budynku. W środku badamy prawdziwy pożar na zewnątrz nie ma po nim śladu, to zasługa naszego systemu oczyszczania spalin”.

System oczyszczania spalin ITB. Fot. Science Media

Na szczęście nie zawsze trzeba zniszczyć obiekt, żeby poznać skutki pożaru. Inżynierowie odtwarzają także przebieg pożarów w komputerze. Instytut Techniki Budowlanej zachęca przyszłych studentów, do wyboru kierunków studiów związanych z bezpieczeństwem pożarowym, ponieważ to kluczowa i przyszłościowa dziedzina wszelkich gałęzi gospodarki, a związani z nią specjaliści są stale poszukiwani.

Autor: Science Media

Lista tagów:

EnglishFrenchGermanPolishUkrainian